Emlősök vagyunk, a szoptatás fajunk biológiai normája.
A kisbabának első és azonnali szükségletei a testkontaktus és a szopizás már a születés utáni első pillanattól kezdve.
A szoptatás multifunkcionális tevékenység: rengeteg szükséglet kielégítésére szolgál, nem csak az éhség csillapítására! A szoptatás, az anyatej összetevői nyugtatják, ellazítják, altatják a babát, sőt a szoptatás fájdalomcsillapító funkcióval is rendelkezik! A baba és a mama közötti kommunikáció szerves része.
Az érintés az ember élettani szükséglete
Ha a csecsemő testközelben van az anyukájával, gyakrabban keresheti a mellet, bármikor szopizhat, jelzi az igényét erre. Az érintésnek, a simogatásnak rengeteg pozitív hatása van: szabályozza a légzést, a szívritmust, a testhőt, ugyanakkor a lelki fejlődést is jótékonyan támogatja. A simogatás, az érintés boldogsághormonokat (pl. oxitocin) termel. A sok testkontaktus hatására az anyai szenzitivitás megnő, emiatt az anyuka előbb ismeri fel ezen jeleket és hamarabb összehangolódik a babájával. Hordozókendőben bármikor, bárhol megvalósítható a baba igény szerinti, diszkrét szoptatása is.
Ha szükséges, a böfizetés a hordozóeszközben is történhet. A függőleges testhelyzet, a felhúzott térdek helyzete és a mozgás segíti a levegő távozását, ezért hasfájós piciknek is kifejezetten ajánlott a hordozás.
A kisbaba gyomra kicsi, az anyatej pedig gyorsan megemésztődik a pocakjában. A csecsemő igény szerinti szoptatása azt jelenti, hogy a szoptatások ideje és időtartama a kisbaba szükségleteihez igazodik (nem órához vagy könyvhöz). A kisbaba minden jelzésre mellre kerülhet, függetlenül attól, hogy mikor szopott utoljára. A szoptatások hossza nincs korlátozva. A kisbaba nem kap cumit, cumisüveget, vizet, teát, tápszeres pótlást. Minden szopási igényét az anyamellen töltheti ki. A gyakori, igény szerinti szopás szaporítja az anyatej mennyiségét is.

Milyen hordozóeszközben tudunk szoptatni?
Nincs előre megírt recept, hisz minden baba más (pl. izomzat), ugyanígy az anyamell formája, nagysága is különböző.
A kisbaba az édesanyja testén, a mellek közelében érzi az anyatej illatát. Ha cici-közelbe kerül, azonnal elkezdheti keresni a tej forrását. Ha szopizni szeretne, akkor sírással jelezheti igényét.
Az elöl hordozósási módok, legyenek azok akár hordozókendővel, akár egyéb eszközzel kivitelezve, alkalmasak arra, hogy megszoptassuk a kisbabát. Minden esetben meg kell lazítani a hordozókendőt / hordozóeszközt, hogy gyorsan fel tudjuk kínálni a baba számára a mellet. Ezeket érdemes otthon kikísérletezni, hogy a baba-mama páros számára melyik a legkényelmesebb, illetve legpraktikusabb, leggyorsabb megoldás.
Milyen testhelyzetben lehet hordozva szoptatni?
Szoptatni függőlegesen és bölcsőtartásban is lehet a babát, azonban fontos megjegyezni, hogy a fekve hordozást csak a szoptatás idejére ajánljuk. Ez a fajta hordozási mód nem támogatja sem a gerinc-, sem a csípőfejlődést, illetve nem tehermentesíti az ízületeket sem, sőt akár fulladásveszélyes is lehet.

Mire figyeljünk a babahordozás és szoptatás összefüggésében?
A laktáló emlő érzékenyebb lehet, ezért arra is érdemes figyelni, hogy a tejmirigyeket a kötések/eszközök ne nyomják, ne szorítsák sehol.
Hordozóeszköz-, illetve kötésválasztásnál több szempontot is figyelembe kell vennünk:
• milyen testalkatú az anya, milyen mellmérettel, mellformával rendelkezik
• mekkora a babája, hol tart a gyermek a mozgásfejlődésben
• milyen céllal, mennyit szeretne hordozni az édesanya
• hol szeretne hordozni és szoptatni: elöl vagy csípőn?
• milyen rendszer szerint szoptat vagy fej?
• hajlamos-e a mama mellgyulladásra?
• a babának vannak-e speciális kívánalmai a hordozásra nézve, pl. izomtónus eltérés, csípőfejlődés rendellenességei, elfogadja-e mindkét mellet vagy egy mellből szopik csak, stb.
Mátyus Évi speciális hordozási tanácsadó, okl. önkéntes szoptatási segítő és gyermekágyas dúla közreműködésével készült bejegyzés
