Már a várandóság kezdetén minden nő megtanulja, hogy emelni, nagy súlyt cipelni nem szabad. Mindezt a kismamák többsége be is tartja. Azonban mikor már nem az első gyermekedet hordod a szíved alatt és a totyogós korú nagyobb gyermeked úgy gondolja a séta közepén, hogy innen egy lépést sem tesz tovább, akkor felvetődik a kérdés, hogy mi legyen. A babakocsi nem minden esetben megoldás, így természetesen a hordozás is felvetődhet gondolatként. Szabad hordozni várandósan? Mire kell figyelni? Nézzük, mit mond erről Csőke-Vidács Henriett babahordozási tanácsadó!
Amikor újabb kisgyermek érkezik a családba, felmerül a kérdés, hogy lehet-e várandósan hordozni. Természetesen amennyiben egészségügyi probléma nem áll fenn a várandóság alatt, lehet a nagyobb gyermeket hordozni. Azonban én a hozzám forduló édesanyáknak mindig három dologra hívom fel a figyelmét.
1. Ha a hordozás számodra még új.
Ha most ismerkednél a hordozással, azt javaslom, ne a nagy tesóval kezdj hordozni. Várj, amíg megszületik a kicsi, hiszen a tested nem feltétlenül volt hozzászokva efféle terheléshez. Az adott hordozóeszköz használatát míg megtanulod és a nagyobb gyermeked is megszokja, akár egymás után is többször le-föl kell venned a gyermekedet. Ez jelentős terhelést okozhat, amennyiben nem vagy hozzászokva.
2. Ha korábban is hordoztál már.
Ha eddig is hordoztál, akkor már nem lesz sem neked, sem pedig nagyobb gyermekednek ismeretlen mozgásfolyamat. A gerinced, izmaid is jobban hozzászoktak a növekvő terheléshez. Azonban mindig figyelj arra, hogy meddig érzed komfortosnak a hordozást! Csak addig hordozz, amíg nem érzed kényelmetlennek, megterhelőnek!
3. Az a bizonyos 1. trimeszter.
Az első trimeszterben ha teheted, célszerű kevesebbet hordozni, ezt általában a szülészorvosok is így szokták javasolni. Az első trimeszter érzékeny szakasza az életnek, vigyázz rá!

Figyeld a tested jelzéseit!
Ha görcsöket, esetleg vérzést tapasztalsz hordozás után, esetleg olyat érzel a hasad környékén, amit eddig nem, akkor semmiképp se hordozz tovább! Vérzés esetén konzultálj orvosoddal, kényelmetlenségek esetén a hordozási tanácsadóval, mert lehet csak a kötés nem volt megfelelő.
Fontos a megfelelő hordozóeszköz vagy éppen a hordozási mód (kötés) kiválasztása!
Hordozás során a kendő vagy csatos hordozó derékpántja mindig a pocakod fölött fusson, kendős kötésekből pedig érdemes olyat választani, ami nem terhel a pocakodra, például a batyu tibeti befejezéssel. Ha a hétköznapokban vagy a várandósság alatt nem vagy hátfájásra hajlamos, az onbu is jó szolgálatot tehet, ami leginkább egy csatos hordozóhoz hasonlít, de nincs derékpántja, így semmi nem zavarja a pocakodat.
Mindig jól jön egy kendő!
Tippnek akár megfogadhatod az alábbiakat: kösd fel a pocakod valamilyen kényelmes pocakkötéssel amikor sétára indultok a nagytesóval, és ha elfáradt, a pocakkötést biztosító kendőt levéve bele tudod kötni a gyermeked.
Összefoglalva a fentieket: hordozni szabad, de figyelj a tested jelzéseire és kérd ki hordozási tanácsadód véleményét!

Csőke-Vidács Henriett hordozási tanácsadó közreműködésével készült bejegyzés
Köszönet a képért Henriettnek és Lucának!