Amikor gyermek érkezik a családba, mindenki a lehetőségeihez mérten igyekszik felkészülni rá. Általában tudjuk, mikorra várható, ám néha az élet kezdete nem alakul papírforma szerint. Ha egy baba a várandósság 37. hete előtt érkezik, koraszülésről beszélünk. A korábban érkezett babáknak egy kis támogatáson kívül optimális esetben nincs szükségük egyébre a megfelelő fejlődéshez, sok esetben viszont terápiák sokasága kísérheti őket életük első éveiben. Minél hamarabb jön valaki világra, minél kisebb súllyal érkezik, annál inkább érdemes külön figyelemmel fordulni az ellátásukhoz. Így van ez a hordozás kapcsán is, s ugyan a korababákat másfél kilogrammos súly felett már hordozhatjuk, nem árt az alapvető biztonsági szabályokkal és a szóba jöhető információkkal tisztában lenni. Éppen ezért szeretnék amolyan gyorssegélyként egy rövid összefoglalóval élni a témában, hiszen ebben az esetben kiemelten fontos, hogy hatékonyan lehessen a lehető legtöbb információt gyorsan összegyűjteni.
Az 1500 grammos súlyhatár a mozgás közbeni babahordozás határa. Ez általában egybeesik a PIC-NIC osztályokról való hazaengedéssel is, a hordozást, meztelen testen félig fekvő helyzetben való kenguruzást viszont már sok kórházi osztályon is engedik, s szerencsére egyre több helyen biztatják is erre a friss családokat. A bőrkontaktus hatása az életesélyekre és az életfunkciók rendszerezésére óriási hatással van, többszörösével növelheti már magát az életben maradást is. Az anya testhőmérséklete és légzésének üteme szabályozza a babáét, az összeérő pucér testek ingerek sokaságával támogatja a csöppségeket. Amikor otthonunkba hazatérve ezt folytatjuk, a kötődés megerősítése mellett a mindennapokat is zökkenőmentesebbé tehetjük a baba és a magunk számára is. Az összebújások jótékony hatással vannak mindkét résztvevőre. És egy idő után teljesen érthető módon már nem csak pihenni szeretnénk a babával, hanem tenni-venni, sétálgatni, amihez a kendőben hordozás ideális társsá válhat.
Hordozókendőben hordozást írtam, hiszen ez az egyetlen eszköz, ami a baba testméretétől függetlenül képes a számára tehermentes, fiziológiás testtartás biztosítására a szülő testalkatától és domborulataitól függetlenül. A korababák éretlen csípője számára a terpesztett guggoló lábtartás biztosítása az ideális, az első hetekben akár teljesen zárt combokkal, szinte terpesztés nélkül, a térdeiket a saját köldökükhöz húzva. Ilyen pozícióban „minden a helyén van”, a combcsont feje a csípővápa megfelelő részére illeszkedik és a medence, a hát tehermentes tud lenni mozgás közben is.
Fontos, hogy koponyától megtámasszuk őket egészen a térdhajlatokig, így az izmaik is pihenhetnek, a kendő anyaga sávonként feszesre húzva nem csak támaszt és tehermentesít, de finom ingerekkel masszírozza őket a mozgás hatására. A karikás kendőben és a szövött kendős kenguru kötésben ez kifogástalanul megvalósul.
Ügyeljünk azonban arra, hogy a hordozókendő szélessége is megfelelő legyen, sokszor az első hetekben, mire a baba az érett újszülött súlyát eléri, úgynevezett keskenyebb, korakendőre is szükség lehet – ilyet hordozási tanácsadók egy részétől tudtok kölcsönkérni!
Fontos, hogy a kötés másodpercek alatt oldható lehessen, hiszen sok esetben a túlzásba vitt ingerek vagy egyéb körülmények stresszhelyzetet okozhatnak – és éppen ezért tiltólistás a rugalmas kendő (ami az elasztán tartalom miatt nem sávonként, hanem teljes testfelületi enyhe nyomással támaszt, ez azonban okozhat önmagában is stresszt a korababáknál!)
Hordozzuk őket elöl! Hordozókendővel a háti batyu ugyan magát a pózt támogatná, de jó, ha szem előtt vannak és rendszeresen tudjuk csekkolni, hogy minden rendben van-e. Ha nincs, például azt vesszük észre, hogy izzadnak vagy elfehérednek, görcsössé válnak vagy bármi más, nem „normális” tünetet észlelünk, azonnal vegyük ki őket és a helyzetnek megfelelő forgatókönyvvel reagáljunk! Erről adott esetben a kezelőorvos tájékoztatja a családokat a fejlődésneurológián. Fontos tehát, hogy a biztonságos és gyors kivételt is elsajátítsuk!
Ha bármilyen gyógyszert vagy segédeszközt kell használnunk (tubus, katéter, ortézis..) az első hónapokban vagy éppen nekünk magunknak is vannak maradandó, lassabban regenerálódó – esetleg már a várandósság előttről származó – mozgásszervi bajaink vagy sérüléseink, az a felmerülő kötéseket befolyásolhatja, ilyenkor érdemes erre is felkészült, képzett hordozási tanácsadóval konzultálni, a segítségét kérni a kendő biztonságos és gyors használatához, illetve a kötési mód kiválasztásához.
Sok esetben vagyunk gyengébbek a szülés és a beavatkozások miatt, a babánk apró – nem kell állva kötnünk ahhoz, hogy biztonságban érezzük magunkat, nyugodtan üljünk le közben! A kenguru kötés kellő hosszúságú rövidkendővel biztonsággal köthető fotelben vagy fit ballon ringatózva is, a karikás kendő pedig a baba nélkül felköthető, egészen instant működésű kendő, kevés helyigénnyel.

Összefoglalva tehát:
– 1500 g feletti babákat szövött hordozókendőben hordozhatunk
– válasszunk egyrétegű, elöl vagy csípőn hordozós kötést – kenguru vagy karikás kendő
– kössünk nyugodtan ülve saját magunk kímélete miatt
– sajátítsuk el magabiztosan a kötés lépéseit és a baba eszközből kivételét
– ha az ad biztonságérzetet, konzultáljunk a babánk állapotának megfelelő, képzett és gyakorlott hordozási tanácsadóval!
Gerhát Petra, a ClauWi Magyarország Hordozóiskola oktatója, speciális hordozási tanácsadó közreműködésével készült cikk